Technologia oczyszczania ścieków stosowana w budowanych przez nas oczyszczalniach oparta jest o metodę niskoobciążonego osadu czynnego. Proces technologiczny realizowany jest w reaktorze SBR, charakteryzującym się tym, że w miejsce reaktora o przepływie ciągłym, występuje reaktor działający cyklicznie, częściowo opróżniany i napełniany, co oznacza, że w jednej komorze odbywa się kilka procesów w pewnym zadanym cyklu.
Typowa oczyszczalnia składa się z następujących elementów:
- Przepompownia technologiczna
- Stacja mechanicznego oczyszczania ścieków
- Zbiornik uśredniający z retencją
- Reaktor(y) SBR
- Grawitacyjny zagęszczacz osadu
- Budynek socjalno-techniczny
- Zbiornik retencyjny ścieków oczyszczonych (opcja)
- Punkt zlewny ścieków dowożonych (opcja)
Przepompownia technologiczna (1) – typowa studnia żelbetowa wyposażona w układ dwóch pomp, które tłoczą dopływające grawitacyjnie do oczyszczalni ścieki surowe do stacji mechanicznego oczyszczania. Przepompownia nie jest wymagana w sytuacji gdy ścieki do oczyszczalni dopływają rurociągiem tłocznym.
Stacja mechanicznego oczyszczania ścieków (2) – proponowana jako sito bębnowe zintegrowane z piaskownikiem poziomym, gdzie ze ścieków eliminowane są większe zanieczyszczenia stałe tzw. skratki oraz piasek i zawiesiny mineralne.
Zbiornik uśredniający z retencją (3) – wykonany jako żelbetowy, kryty zbiornik o pojemności uzależnionej od przepustowości oczyszczalni. Służy do retencjonowania ścieków przed wprowadzeniem ich do reaktora. Typowy zbiornik wyposażony jest w układ dwóch pomp, mieszadło oraz układ pomiaru poziomu.
Reaktor SBR (4) – wykonany jako zbiornik żelbetowy o pojemności uzależnionej od przepustowości oczyszczalni. Typowy reaktor wyposażony jest w turbinę napowietrzającą z systemem pływającym, dekanter ścieków oczyszczonych, pompę osadu nadmiernego, układ pomiaru tlenu i poziomu ścieków.
Grawitacyjny zagęszczacz osadu (5) – wykonany jako zbiornik żelbetowy o pojemności uzależnionej od przepustowości oczyszczalni i wyposażony w mieszadła i dekanter wody nadosadowej.
Budynek socjalno-techniczny (6) – wykonany w technologii tradycyjnej lub z płyt warstwowych. W budynku znajdują się część socjalna , stacja mechanicznego oczyszczania, szafa sterownicza procesu technologicznego i w zależności od potrzeb stacja odwadniania i higienizacji osadu.
Zbiornik retencyjny ścieków oczyszczonych (7) – wykonany jako zbiornik żelbetowy o pojemności uzależnionej od przepustowości oczyszczalni. Konieczność budowy zbiornika uwarunkowana jest charakterem i przepływem odbiornika odbiornika ścieków oczyszczonych.
Punkt zlewny ścieków dowożonych (8) – wykonany jako kontener z płyt warstwowych i wyposażony w układ identyfikacji dostawcy, opomiarowanie ilościowe i jakościowe oraz komputerowy system rozliczeń ścieków.
Przepompownia | Pobierz |
Punkt zlewny | Pobierz |
Reaktor SBR | Pobierz |
Zagęszczacz osadu | Pobierz |
Zbiornik uśredniający | Pobierz |